PREDSEDNICA DRUŠTVA
VERONIKA ZAKONJŠEK je magistrica kulturologije, filmska kritičarka in publicistka, ki redno objavlja v revijah Ekran, Kino!, Dialogi in časopisu Dnevnik. Je vodja strokovnega programa na Festivalu slovenskega filma, na katerem je med leti 2021 in 2023 opravljala delo programske selektorice, redno pa sodeluje tudi s filmskima festivaloma Kino Otok in Animateka. Za Festival dokumentarnega filma je leta 2024 pripravila retrospektivo filmov Nike Autor ter v sodelovanju z Društvom slovenskih režiserjev in režiserk več let moderirala podkast Filmarija. Sodelovala je v številnih mednarodnih festivalskih žirijah, kot so Rotterdam, Luxor, Viennale in Golden Apricot v Erevanu. Je alumna Sarajevo Talent Press, članica upravnega odbora revije Ekran ter prejemnica Ekranovega priznanja za filmsko kritiko.
PODPREDSEDNICA DRUŠTVA
PETRA METERC je diplomirana anglistka in polonistka. Kot kritičarka, avtorica radijskih oddaj ter prevajalka je samozaposlena v kulturi. Dolgoletna sodelavka Radia Študent, danes objavlja v reviji Ekran, Kino! ter Dialogi, je redna sodelavka programa Ars na Radiu Slovenija in članica uredništva revije Ekran. V preteklosti je kot izvajalka sodelovala z Zavodom za uveljavljanje vizualne kulture VIZO, pomagala pri organizaciji filmskega festivala za mlade in otroke Film na oko. Je sodelavka Festivala migrantskega filma in festivala Animateka. Redno obiskuje domače in mednarodne filmske festivale, udeležila se je mednarodnih kritiških delavnic Sarajevo Talent Press, Berlinale Talent Press ter Rotterdam Young Critic Trainee Programme in sodelovala v številnih mednarodnih festivalskih žirijah, npr. na festivalih v Varšavi, Erevanu, Seattlu. Leta 2020 je prejela Ekranovo priznanje za filmsko kritiko.
ČLANICE IN ČLANI DRUŠTVA
ANJA BANKO je filmska kritičarka in pedagoginja, samozaposlena v kulturi. Objavlja v revijah Ekran, KINO!, občasno tudi v Dnevniku, Dialogih, Družboslovnih razpravah. Nekdanja redaktorica in občasna sodelavka Temne zvezde, oddaje o filmu na Radiu Študent. Sodeluje s Kinodvorovima programoma za mlada občinstva Kinotrip in Kinobalon, vodi filmski krožek na Gimnaziji Bežigrad, pripravlja pedagoška gradiva za filme. Je tudi asistentka urednika filmskega programa v Slovenski kinoteki.
TINA BERNIK
ŽIGA BRDNIK je univerzitetni diplomirani filozof in novinar. Filmske kritike in druge novinarske prispevke redno piše za časopis Večer in revije Ekran, Dialogi in Manager. Redno obiskuje in poroča s filmskih festivalov v regiji, kot filmski kritik pa je bil povabljen v več žirij (Festival slovenskega filma 2017, Mednarodni festival kratkega filma Shots 2018 v Slovenj Gradcu, Mednarodni filmski festival v Prištini 2018, FEKK Ljubljana 2018 in Mednarodni festival dokumentarnega filma v Solunu 2019). Leta 2017 je za Fundacijo Sonda uredil knjižni pregled kinotečnih projekcij v Mariboru, z naslovom Ambasada Kinoteka, Kino Udarnik 2010-2015; Slovenska Kinoteka v Mariboru 2007–2017. Od leta 2010 do 2015 je opravljal različne vloge programskega koordinatorja, vodje stikov z javnostmi, kuratorja in moderatorja programa v Kinu Udarnik, zdaj pa to vlogo opravlja v IntimnemKinu.GT22, pri Letnem kinu Minoriti in drugih projektih Društva za razvoj filmske kulture. Med drugim moderira in ureja podkast Maribor Is The Future in medijsko platformo v GT22. Aktiven je tudi na področju filmske vzgoje: leta 2018 je vodil filmsko-kritično delavnico za študente na Festivalu dokumentarnega filma v Ljubljani, Filmski krožek v Mariborski knjižnici ter Filmšulo v Kosovelovem domu v Sežani.
OSKAR BAN BREJC je študent filozofije na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Že zgodaj se je začel zanimati za pisanje o filmu in pri sedemnajstih letih objavil svoje prvo besedilo v Ekranu. Kmalu se je začel udeleževati kritiških delavnic Ostrenje pogleda in Mad About Film na Liffu. Od takrat njegovo zanimanje za filmsko kritiko in teorijo raste; danes redno objavlja v revijah KINO! in Ekran, pogosto pa prispeva tudi besedila za festivalske kataloge (Kino Otok). Redno se udeležuje filmskih festivalov v regiji, kot sta festival v Motovunu in Sarajevu. Predvsem pa rad gleda filme.
ŠPELA BARLIČ
BOJANA BREGAR
KRISTIAN B. KAVČIČ deluje kot pisec o filmu, montažer in pedagog. Diplomiral je iz filmske in televizijske montaže na UL AGRFT; za diplomski film je s soštudentoma režije in snemanja prejel univerzitetno Prešernovo nagrado, film se je uvrstil v sekcijo Cinéfondation 73. edicije canskega festivala. Kot montažer, denimo, sodeluje pri kratkih filmih o filmskih poklicih (produkcija ZDSFU), v letu 2022 je sodeloval pri montaži dokumentarca LGBT_SLO_1984. Magistriral je iz filmskih in televizijskih študijev (UL AGRFT) z nalogo o varovanju filmske dediščine v Sloveniji in trajnostnosti, zadnje leto študija je bil štipendist Univerzitetne ustanove ing. Lenarčič Milana. Piše za revijo KINO!, kjer je mdr. objavil recenziran izvirni znanstveni članek, občasno objavi v Ekranu. Pri KINU! je deloval tudi kot član uredniškega odbora. Asistiral in mentoriral je na več filmskokritiških delavnicah, redno izvaja filmskokritiški krožek na Gimnaziji Bežigrad.
INGRID KOVAČ BRUS
KOEN VAN DAELE je po rodu iz Belgije in v kulturi deluje od leta 1984. V Ljubljano se je preselil v devetdesetih letih prejšnjega stoletja ter kot kustos sodeloval pri številnih filmskih in umetniških projektih. Od leta 2008 je vodja filmskega programa v Kinodvoru. Kot filmski kritik je v številnih revijah in časopisih objavljal recenzije in eseje, vključno v reviji Ekran, AS/Andere Sinema in Muska.
ŽIVA EMERŠIČ je novinarka, filmska kritičarka in urednica. Vodila je nagrajeno radijsko oddajo o filmu Gremo v kino, na Televiziji Slovenija je bila urednica oddaj o kulturi, urednica Dokumentarnega programa in odgovorna urednica Kulturnih in umetniških programov, vodila je oddaje o filmu Umetni raj, o kulturi Osmi dan in studijske okrogle mize, poročala z mednarodnih filmskih festivalov od Berlina, Cannesa, Benetk in drugih. Od leta 1999 do 2002 je bila programska direktorica Festivala slovenskega filma v Portorožu. Vse obdobje je bila aktivna članica FIPRESCI, v času od 1992 do 1996 tudi podpredsednica, članica žirij na mednarodnih festivalih. V letih 2011-2013 je za RTVS poročala iz Argentine. Je avtorica in scenaristka več dokumentarnih filmov. Zdaj deluje kot filmska kritičarka in članica komisij za javne razpise na RTVS in SFC.
TINKARA URŠIČ FRATINA je diplomirala iz anglistike in primerjalne književnosti na FF v Ljubljani. Na drugi stopnji študij nadaljuje na isti smeri, vzporedno s filmskimi in televizijskimi študijami na AGRFT. Od leta 2021 se ukvarja s filmsko in literarno kritiko. Redno piše za revijo Ekran, revijo Literatura, spletno stran LUD Literature in spletno stran Koridor - križišča umetnosti, kjer je od septembra 2023 tudi sourednica filmske redakcije. Avgusta 2024 se je udeležila programa Talents Sarajevo na Filmskem festivalu v Sarajevu, oktobra 2024 pa kot koordinatorica strokovnega programa sodelovala na Festivalu slovenskega filma.
VANJA GAJIĆ
ALEN GOLEŽ je diplomirani filozof in prevajalec, trenutno zaposlen z magisterijem sociologije kulture, v okviru katerega najraje raziskuje ironijo, metamodernizem in estetiko ljubkosti. Od leta 2022 je aktiven kot urednik sekcije za film/TV na spletni platformi Koridor – Križišča umetnosti, kjer je tudi prvotno začel s pisanjem literarnih in filmskih kritik. Slednje redno objavlja tudi v reviji Ekran.IGOR HARB je filmski kritik, prevajalec in soavtor žanrskega podkasta O.B.O.D. V Vikendu, prilogi Dela in Slovenskih novic, že več kot desetletje bralcem približuje in interpretira popularno in neodvisno kinematografijo. Je tudi stalni sodelavec revije Ekran.
SIMONA JERALA je zaključila magistrski študij režije dokumentarnega filma DocNomads na LUCA School of Arts v Bruslju. Pred tem je diplomirala iz primerjalne književnosti in sociologije kulture na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Kot samostojna kulturna ustvarjalka deluje na področju režije dokumentarnega filma, filmske produkcije, filmske kritike, scenaristike in književnosti. Kot članica organizacijske in programske ekipe sodeluje pri ljubljanskem festivalu LGBT+ filma.
ANA JURC je dolgoletna novinarka in filmska kritičarka pri MMC RTV Slovenija. Je tudi občasna sodelavka radia Ars in revije Ekran ter članica kritiškega združenja Fipresci. Kot Fiprescijeva članica žirije je pomagala soodločati na Festivalu slovenskega filma in na festivalu Liffe. Na 18. Grossmannovem festivalu fantastičnega filma in vina je bila v žiriji za nagrado Melies d'argent.
MAJA KRAJNC
MARUŠA KURET je magistrica sociologije kulture in francistike, ki ima rada predvsem francoske filme. Vrsto let je prostovoljila na filmskih festivalih, dokler je ni premamilo kritiško pisanje, ki ga sedaj občasno objavlja v reviji Ekran.
MATIC MAJCEN
NATALIJA MAJSOVA je doktorica znanosti. Zaposlena je kot izredna profesorica in raziskovalka na Oddelku in katedri za kulturologijo Fakultete za družbene vede Univerze v Ljubljani. Predava predmete s področij kreativnega pisanja, teorij kulture in kulturnega spomina. Raziskovalno jo zanimajo teorije kulture in filmske študije, (post)sovjetske kulturne študije, spominske študije in medijska arheologija. Redno objavlja v domačih in tujih znanstvenih publikacijah (revije Studies in Soviet and Russian Cinema, Teorija in praksa, Družboslovne razprave, zborniki, izdani pri založbah, kot so Brill, Palgrave Macmillan, Routledge). Je avtorica monografije Soviet SF Cinema and the Space Age: Memorable Futures (Lexington Books, 2021) in (s Sabine Lenk) sourednica zbornika Faith in a Beam of Light: The Magic Lantern and Belief in Western Europe (1830-1940) (Brepols, 2022). Deluje tudi kot filmska kritičarka (piše za reviji Ekran in Kino!, kot tudi za spletno stran Kinokultura) in esejistka; od leta 2023 je članica uredniškega odbora revije Ekran.
NEVA MUŽIČ se je po službi v Pionirskem domu na oddelku za filmsko vzgojo zaposlila pri Vesna filmu. V svoji karieri se je poglobljeno ukvarjala s študijem francoskega novega vala in filmske zgodovine v pariški Kinoteki, več let je sodelovala z revijo Ekran ter pisala za radijsko oddajo Gremo v kino. Redno se je udeleževala svetovnih filmskih festivalov v Benetkah, Locarnu, Krakovu in Pulju. V Cankarjevem domu je organizirala prvi mednarodni festival o naravi in kulturi ter pripravila revijo glasbenega in družbeno angažiranega filma. Vrsto let je bila tudi del programskega sveta Slovenske kinoteke, članica odbora za podeljevanje Badjurovih nagrad, Prešernove nagrade za filmsko področje ter delegatka v Kulturni skupnosti in v Skupščini RS.
IVANA NOVAK je po izobrazbi kulturologinja. Po zaključku študija na Fakulteti za družbene vede je delovala kot filmska kritičarka s statusom samozaposlene v kulturi. Prispevke o filmu in popularni kulturi je objavljala v medijih Delo, Ekran, Kinotečnik, KINO! in drugje in bila aktivna v Slovenski kinoteki, kjer se je ukvarjala z organizacijo konferenc in urejanjem zbornikov filmske teorije. Od leta 2014 je zaposlena kot filmska selektorica na Televiziji Slovenija, od letos pa tudi kot voditeljica oddaje Televizorka. Je dolgoletna članica uredništva revije Ekran, za katero redno piše. Ukvarja se tudi z glasbeno produkcijo, skladanjem pesmi in igranjem klavirja.
MAŠA PEČE deluje kot filmska kuratorka in publicistka, producentka filmskih festivalov, urednica in prevajalka. Je dolgoletna sodelavka Kinodvora in Slovenske kinoteke. Vrsto let je sodelovala pri domačih in tujih filmskih festivalih (Kino Otok, Animateka, Mesto žensk, FSF, Karlovy Vary, festival fantastičnega filma SLASH na Dunaju). Prispevke o filmu je objavila v publikacijah Ekran, KINO!, Kinotečnik, v hrvaški filmski reviji Filmonaut in avstralski spletni reviji Senses of Cinema. Od leta 2014 je kuratorka programa Noč erotičnega filma Kinosloga. Retrosex. v ljubljanskem Kinodvoru. Med leti 2014 in 2024 je bila programska direktorica in producentka festivala žanrskega filma Kurja polt. Je članica uredništva revije Ekran.
SIMON POPEK je diplomirani sociolog kulture in umetnostni zgodovinar. S filmom se kritiško, uredniško in programsko ukvarja od začetka devetdesetih let; vseskozi objavlja v številnih medijih (Ekran, Delo, Pogledi, Dnevnik…) Med leti 1996 in 2006 ureja Ekran, revijo za film in televizijo. V tem času organizira tradicionalno Jesensko filmsko šolo, mednarodni kolokvij filmske teorije, in vodi Društvo slovenskih filmskih kritikov in publicistov, člana mednarodnega združenja FIPRESCI. Od 2000 do 2007 je zaposlen v uredništvu za tuji program na RTV Slovenija, kjer kot redaktor sooblikuje filmski program nacionalne TV hiše. Leta 2007 kot vodja filmskega programa nastopi delo v Cankarjevem domu; tam kot programski direktor med drugim vodi Ljubljanski mednarodni filmski festival (Liffe) in Festival dokumentarnega filma. Je avtor filmske študije Kubrick (2006), kot urednik in soavtor oblikuje še mnoge knjižne zbornike: Dokumentarni film (1999), Kako pisati zgodovino filma oziroma zgodovino umetnosti (2000), Mi gradimo film - film gradi nas! (2001), Drugi film tretjega sveta (2002).
GAJA PÖSCHL
MARKO STOJILJKOVIĆ
JASMINA ŠEPETAVC je filmska kritičarka in podoktorska raziskovalka na Centru za proučevanje kulture in religije na Fakulteti za družbene vede. Njena raziskovalna področja obsegajo filmske študije, queer teorijo, študije popularne glasbe, redno pa piše tudi za domače in tuje filmske revije, kot so Ekran, Dialogi, Kino! in Studies in European Cinema. Je del uredniških ekip slovenske akademske revije Družboslovne razprave, akademske revije Feminist Encounters ter revije za film in televizijo Ekran, na festivalu LGBT filma pa že vrsto let opravlja funkcijo selektorice festivala.
VERONIKA ŠOSTER je leta 2014 je na Filozofski fakulteti v Ljubljani diplomirala iz primerjalne književnosti in bohemistike, leta 2017 je magistrirala na temo slovaške ženske poezije zadnjih desetletij, trenutno je doktorska študentka literarnih ved. Literarne kritike objavlja v nekaterih večjih slovenskih medijih, kot so Literatura, radio ARS, Mentor, Airbeletrina, Trubarjeva hiša literature in Koridor – križišča umetnosti, za portal Filmstart in Revijo Ekran pa piše filmske kritike. V reviji Literatura je zasnovala rubriko Knjigogled, ki primerjalno obravnava knjige, po katerih so bili posneti filmi in/ali serije. Leta 2020 je prejela Stritarjevo nagrado za najbolj obetavno kritiško pero. Od leta 2020 je tudi odgovorna urednica zbirke Prišleki.
ANA ŠTURM je diplomirana zgodovinarka in sociologinja, magistra Filmskih in televizijskih študijev in doktorska kandidatka na AGRFT. Deluje kot samozaposlena v kulturi. S filmsko kritiko se ukvarja od leta 2007 dalje. Udeležila se je Talent Campusa za mlade filmske kritike v Berlinu in Sarajevu. Od leta 2014 soustvarja Podkast FilmFlow, prvo spletno radijsko oddajo pri nas, ki je namenjena filmu in popularni kulturi. Med leti 2019 in 2022 je bila predsednica slovenske sekcije FIPRESCI. Soustvarja festival Poletje na platnu in med platnicami. Je tudi del ekipe filmsko-kritiške delavnice Do zadnje besede in mednarodnega simpozija filmske kritike in teorije Jesenska filmska šola. Kot selektorica redno sodeluje tudi s festivalom Animateka. Od maja 2020 je glavna in odgovorna urednica revije Ekran.
JERNEJ TREBEŽNIK je etnolog in kulturni antropolog, ki že nekaj let precej svojega časa posveča filmu in filmski kritiki. Redno objavlja na Radiu Študent, v revijah Ekran, Dialogi, Kino!, Kinotečnik in še kje. Veliko obiskuje filmske festivale v Sloveniji in tujini, z nekaterimi občasno na razne načine tudi sodeluje.
MATEJA VALENTINČIČ
MIHA VEINGERL je filmski kritik, novinar in kurator. Rojen v Mariboru, živi in dela na Dunaju. Njegovi teksti so bili med drugim objavljeni v Ekranu in Nisimazinu, na Cineuropi in Zippy Frames, pri Koridorju in Uncutu. Sodeloval pri več (neodvisnih) filmskih in televizijskih projektih ter izobraževalnih programih in festivalih, mdr. kot asistent režije in zvoka, scenarist in prevajalec. Na Dunaju organiziral več projekcij slovenskih filmov, v Mariboru pa izbor eksperimentalnih filmov.
GIOVANNI VIMERCATI
MELITA ZAJC je filmska publicistka, raziskovalka in predavateljica. Stalna sodelavka revij Ekran in KINO! ter vodilne evropske revije o dokumentarnem filmu Modern Times Review. Bila je novinarka in urednica tiskanih, radiodifuznih in digitalnih medijev. Doktorirala je iz socialne antropologije in filozofije novih medijev. Raziskuje vizualno umetnost in alternativne filmske poetike, tretji film, dekolonizacijo, nigerijski video film, pa tudi inovativne poslovne modele. Od leta 2019 sodeluje s Conseil International du Cinéma et de la Télévision CICT ICFT UNESCO. Je aktivna sodelavka svetovnega združenja raziskovalcev dokumentarnega filma Visible evidence.
NACE ZAVRL je iz filmskih študij diplomiral na King’s Collegu v Londonu, nato pa na Univerzi Goldsmiths magistriral iz teorije sodobne umetnosti. Trenutno je doktorski študent na univerzi Harvard. Je prejemnik številnih štipendij in priznanj za akademske dosežke. Redno piše tako publicistične kot teoretske članke za domače in tuje revije. Udeležuje se domačih in mednarodnih filmskih festivalov, predava o fimu in umetnosti in deluje kot sodelavec Radia Študent. Kot soorganizator je leta 2018 deloval pri izvedbi Jesenske filmske šole. Je tudi kurator razstav in programski selektor Festivala slovenskega filma.
VERONIKA ŽAJDELA
PETER ŽARGI se ukvarja predvsem s filmski kritiko, fotografijo in glasbo. Slednjo že vrsto let prispeva za odrske projekte (SGL Celje, SNG Drama, Mini Teater), svoje misli o filmski glasbi, glasbeni dokumentaristiki in sorodnem pa objavlja v Ekranu, kjer je bil tudi član uredništva. Fotografira slovensko arhitekturo od druge svetovne vojne do danes ter ustvarja arhiv Kraj; s fotografijo se je predstavljal preko revij Piranesi, Outsider, Hiše ter razstave Prostori vztrajanja v produkciji Muzeja za oblikovanje in arhitekturo.